COSME – Program za konkurenčnost podjetij

Predmet programa:

Program za konkurenčnost podjetij (COSME) je v veliki meri nadaljevanje programa za konkurenčnost in inovacije (CIP), vendar brez Inteligentne energije Evropa in programa za podporo politikam informacijsko - komunikacijske tehnologije. Cilj programa COSME je krepitev konkurenčnosti in trajnosti  podjetij v EU, vključno s sektorjem turizma, spodbujati podjetniško kulturo in podpirati nastajanje in rast malih in srednje velikih podjetij.

 

Cilji programa:

Cilji dejavnosti, ki se bodo financirale prek programa, bodo:

1. Izboljšati okvirne pogoje za namen prispevanja h konkurenčnosti in trajnosti podjetij Unije, vključno s sektorjem turizma, in sicer s podporo usklajenosti in doslednosti pri izvajanju in informiranemu oblikovanju politik na ravni Unije. Gospodarsko in regulativno okolje je mogoče izboljšati s primerjalnimi analizami, izmenjavo najboljših praks in sektorskimi pobudami. V skladu s cilji Akta za mala podjetja in strategije Evropa 2020 se bo oblikovala politika o MSP in podprla konkurenčnost MSP. Ukrepi Unije bodo vključevali večjo uporabonačela „najprej pomisli na male“ pri oblikovanju politik v Uniji in državah članicah, opredelitev in izmenjavo najboljših praks, kar naj bi prispevalo k izvajanju Akta za mala podjetja, in podpiranje MSP, da čim bolje izkoristijo potencial enotnega trga. Okrepljeni bodo poslovni sektorji, vključno s proizvodnjo in storitvami, ter izbrani sektorji z velikim deležem MSP.

2. Podpiranje podjetništva, tudi med posebnimi ciljnimi skupinami: dejavnosti bodo vključevale poenostavitev upravnih postopkov, razvoj podjetniškega znanja in odnosa, zlasti med novimi  podjetniki, mladimi ljudmi in ženskami, in omogočanje druge možnosti za podjetnike.

3. Izboljšanje dostopa do finančnih sredstev za MSPv obliki lastniških in dolžniških instrumentov:  finančni instrumenti za rast, vključno z novima platformama za lastniški kapital in dolg, ki zagotavljata kapitalsko shemo in posojilna jamstva, bodo MSP omogočili lažji dostop do finančnih sredstev. Prvič, kapitalska shema za naložbe v fazi rasti bo zagotavljala poslovno  usmerjeno, vračljivo lastniško financiranje, predvsem v obliki tveganega kapitala prek finančnih  posrednikov za MSP. Drugič, posojilna shema bo zagotavljala neposredne ali druge dogovore o delitvi tveganja s finančnimi posredniki za kritje posojil za MSP.

4. Izboljšanje dostopa do trgov v Uniji in po svetu: prek mreže Enterprise Europe Network se bodo zagotavljale v rast usmerjene storitve za podporo poslovanju, da bi se olajšalo širjenje na enotnem trgu in zunaj njega. Ta program bo zagotavljal tudi podporo poslovanju za MSP na trgih zunaj Unije. Zagotovljena pa bo tudi podpora mednarodnemu industrijskemu sodelovanju, da bi se predvsem zmanjšale razlike v regulativnem in poslovnem okolju med EU in njenimi glavnimi trgovinskimi partnerji.

 

Aktivnosti:

 

Cilj1: Izboljšati  okvirne pogoje za namen prispevanja h konkurenčnosti in trajnosti podjetij Unije

  • Aktivnosti za izboljšanje evropske konkurenčnosti
  • Aktivnosti za razvoj politik za MSP in spodbujanje konkurenčnosti MSP
  • Turizem
  • Novi poslovni koncepti

 

Cilj 2: Spodbujanje podjetništva

  • Erasmus za podjetnike
  • Podjetniško izobraževanje
  • Žensko podjetništvo (mentorske sheme)
  • Evropske podjetniške nagrade

Cilj 3: Dostop do financiranja

  • Kapitalska shema - dostop do skladov tveganega kapitala, predvsem za podjetja v fazi rasti
  • Jamstvena shema za posojila (za posojila do 150.000 EUR)

 

Cilj 4: Dostop do trgov EU in po svetu

  • Enterprise Europe Network
  • Izboljšanje dostopa MSP na enotni trg, kar vključuje zagotavljanje informacij in ozaveščanje
  • Podpora MSP v tujini

 

Upravičenci:

Program je namenjen (i) podjetnikom in malim in srednje velikim podjetjem, (ii) državljanom s  težavami pri ustanavljanju in razvoju lastnih podjetij za samozaposlitev  ter (iii) organom držav članic, ki naj bi jim COSME zagotovil večjo pomoč pri prizadevanjih pri pripravi in izvajanju učinkovite reforme politik. V programu COSME bodo lahko sodelovale države članice EU in EEA, v določenih primerih pa tudi kandidatke in potencijalne kandidatke ter države iz programa sosedske politike.

 

Proračun:

Proračun programa je 2,3 mrd EUR.

 

Izvajanje:

Program COSME bo v veliki meri izvajan zunaj Komisije v obdobju od 2014 do 2020. Finančne instrumente bo v imenu komisije  upravljala Evropska investicijska banka, druge aktivnosti pa bo izvajala Izvajalska agencija za  konkurenčnost in inovativnost (EACI).

 

 

 

 

Povezava do programa in razpisov v okviru programa COSME:


Aktualni razpisi

E-obveščanje

Kontakt


Strinjam se z uporabo piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

MK projekt, družba za svetovanje in vodenje projektov, d.o.o.